Pravidla
ZIMNÍ SERIÁL STYL CUP HOBBY HORSE CLUBU
ÚVOD
3 KOLA SOUTĚŽE
STYL CUP JUNIOR A PRO
POPIS STYLOVÝCH SOUTĚŽÍ
PRAVIDLA DALŠÍCH SOUTĚŽÍ V RÁMCI SOUTĚŽÍHO DNE
SČÍTÁNÍ BODŮ
ÚVOD
Zimní seriálová soutěž styl cup Hobby horse clubu je tříkolová soutěž, která hodnotí výkony hobby horse jezdců podle zvláštních pravidel a to s přesnějším ohledem na styl provedení jednotlivých soutěží, rychlost zde není zásadní a je brán zřetel na STYL.
3 KOLA SOUTĚŽE
Styl Cup hobby horse clubu je 3 kolová soutěž, kdy každé kolo soutěže je v jednom ze zimních měsíců a to:
kolo Prosinec - 16. 12. 2023 - Sokolovna Hostivař
kolo Leden - datum bude zveřejněno nejpozději do konce listopadu
kolo - FINÁLE Únor - datum bude zveřejněno nejpozději do konce prosince
STYL CUP JUNIOR A PRO
Pro zimní kolo styl cupu hobby horse clubu jsou vypsány dvě kategorie a to podle věku jezdců
. Styl Cup Junior pro děti do 8 let věku - nebude vyhodnocován z důvodu menšího počtu závodníků.
Styl Cup Pro pro děti 8 let a více
4. POPIS STYLOVÝCH SOUTĚŽÍ
A.) Vybavení hobby horse a jezdce
Hobby horse koník
- může být po domácku či profesionálně vyrobený. Základem je bezpečnost koníka - nesmí obsahovat žádné ostré hrany ani cokoliv, co by ohrožovalo jezdce. Velikost koníka není stanovena.
Délka tyče není stanovena, jen je potřeba, aby byla tak dlouhá, aby jezdec na hobby horse "seděl" tedy končila za zadkem jezdce bez vykazovaného nepohodlí. Startovat na konících s užší tyčkou méně než 1cm nebude povoleno z důvodu bezpečnosti.
Start je povolen na vybavení udidlovém i bezudidlovém, start na nákrčáku z důvodu nedostatečné průkaznosti hodnocení není ve stylových soutěžích dovolen, ale v rámci soutěžních dnů budou i soutěže rychlostní - v nich je start s nákrčákem možný.
Součástí hodnocení je i padnoucí vybavení - rozhodčí sleduje upravenost a správně nasazené vybavení - tedy jakákoliv nepřesnost může negativně ovlivnit hodnocení dvojice.
Zejména:
Příliš dotažené vybavení na hlavě koně s viditelným zářezem nebo naopak na koňskou hlavu velké, tedy volné a plandající.
Výstroj zabraňující výhled koníkovi, lezoucí vybavení do oka či přes oko koně (vyjímkou jsou protimuchařské doplňky)
Úbor jezdce
Čistý a upravený, nejlépe v dlouhých nebo alespoň tříčtvrtečních legínách či sportovních kalhotech (start na stylových soutěžích v kraťasech bude mít negativní vliv na hodnocení).
Doporučená, ale ne vyžadovaná, je jezdecká uniforma- bílé kalhoty, tričko s límečkem a případně sako. Jezdecká helma či cylindr zvyšuje estetický dojem dvojice (není ale povinná).
V případě konání akce v tělocvičně či sportovní hale je potřeba sálové čisté obuvi se světlou podrážkou. Na parkurech z důvodu bezpečnosti NENÍ dovoleno startovat v ponožkách či naboso. V drezurních úlohách je možné mít taneční (gymnastické, baletní) cvičky/piškoty bez pevné špičky. Po schválení je možné startovat v ponožkách s protiskluzovou podrážkou.
Vítané jsou jezdecké podkolenky, v drezurní úloze "bandáže" na nohách a dovolen je i jezdecký bičík v max. délce 75 cm pro skoky a 100cm pro drezuru.
b.) PARKUR
Parkur na styl je hodnocen podle speciálních kritérií a hodnotící tabulky.
1.Vjezd na parkur:
provedení vjezdu do kolbiště, zastavení, pozdrav rozhodčím a znovu vyjetí na parkur po zvukové signalizaci
Průjezd parkuru:
Hodnotí se plynulost nacválání z předchozího chodu (krok nebo klus),rytmus, plynulost a provedení cvalu na trase mezi jednotlivými skoky.
Správně provedené přeskoky na trati při změně směru (je na jezdci zda bude přeměna cvalu nad skokem nebo přeskokem ve cvalu),
Styl skoku koně i jezdce - pozice rukou, držení otěží.
Práce na trati - sledování jednotlivých skoků, správné a včasné povely pro koně, případně i využití biče.
Hlasové pomůcky - odfrknutí, dýchání koně i pochvala koníka jezdcem - není to nutné, ale doporučené.
Odjezd z kolbiště:
povolení otěží po dojetí, pochvala koníka.
Součástí hodnocení je i celkový dojem jezdce a koně - upravená a barevně sladěná dvojice má lepší dojem.
c.)DREZURA
Drezura Hobby horse clubu se jezdí na kolbišti ve velikosti 7x14 m podle finských pravidel. Jedná se o malý drezurní obdélník, o umístění drezurních písmen a jednotlivých cvicích si můžete přečíst v Drezurním průvodci.
Drezurní stylová soutěž je zařazena ve třech možných úlohách:
Freestyle - kdy je zajetá úloha zcela na jezdci a jeho uvážení, je však potřeba předvést veškeré náležitosti úloh. Závodník je povinen úlohu dodat nejpozději 3 dny před začátkem soutěžního dne do speciálního formuláře. Délka úlohy max. 2 minuty
Úloha HHC Z1 - speciální úloha napsána hobby horse clubem, která se opírá o klasickou úlohu Z1 je však rozšířena pro potřeby předvedení dovedností Hobby horsingu. Lze ji jet v jakémkoliv kole, kde je předepsána freestyle úloha.
Úloha HHC Max - speciální úloha napsána hobby horse clubem na prověření jezdců - bude zařazena v únorovém FINÁLE.
Znění úloh HHC Z1 a HHC Max bude k dispozici do konce listopadu s uvedením lednového kola.
Náležitosti úloh:
základní chody koně: krok, klus, cval
Provedení jízdárenských cviků a to alespoň čtyř na jednu úlohu (změna směru, kruhy, figury atd.)
Prvky drezury: ustupování na holeň, poloviční překroky a překroky, které je možné provádět ve všech chodech,letmá změna cvalu, přeskoky, piruety a poloviční piruety, pasáž či piafu
HODNOCENÍ drezurní úlohy:
Hodnocení se opírá o klasické hodnocení drezurních úloh, přičemž se vynechává hodnocení půl body a přepočtem na procentní hodnocení.
Součástí hodnocení je i celkový dojem jezdce a koně - upravená a barevně sladěná dvojice má lepší dojem.
D.) JÍZDA ZRUČNOSTI
V jízdě zručnosti je úkolem jezdce s hobby horse překonat předem stanovenou trať, hodnotí se přesnost provedení, kvalita a plynulost chodů a přechodů, práce s hlavou hobby horse.
Za překonání překážky na trati jezdec získává body 0-5, podle provedení. 0b. získá jezdec pokud překážku mine nebo na ní najede ze špatného směru!
Náležitosti jízdy zručnosti:
jízda zručnosti obsahuje minimálně 6 úkolů a maximálně 9.
Úkoly mohou být jakékoliv, nesmí však chybět tyto předepsané:
osmička kolem barelů - důležité je uzavřít kříž mezi barely
klusové kavalety - hodnotí se čistota překonání překážky (bez zavadění o kavalety) a kvalita klusu
projetí uličky, zastavení a zacouvání (rovně nebo do L)
překonání skoku
další typy překážek v jízdě zručnosti už jsou volitelné a patří mezi ně: obrat ve čtverci, slalom, můstek, branka, průjezd pod fáborky atd.
S jízdou zručnosti se závodníci setkají v lednovém kole!
5. PRAVIDLA DALŠÍCH SOUTĚŽÍ V RÁMCI ZÁVODNÍHO DNE
Rychlostní parkury - zde není dbáno na styl skoku a průjezd tratí, důležité je, že jezdec s hobby horse bude cválat, je potřeba zachovat pravidelnost třídobého chodu. Za nedodržení cvalu může být závodní dvojice diskvalifikována, podle rozsahu jiného běhu na trati.
U rychlostních parkurů se shození překážky nepenalizuje trestnými body, ale vteřinami. Za každé shozené břevno je + 5s k času projetí kola.
6. SČÍTÁNÍ BODŮ
Jezdci s hobby horse získávají za pořadí a účast v závodu body, které se pak zapisují do tabulky výsledků.
Ve stylových soutěžích je možné se zúčastnit i s více koňmi, vždy se ale započítává jen jeden - nejlepší výsledek jezdce, s účastí více koní je tak větší šance na lepší bodové hodnocení, ale pouze jedno.
Na únorovém finále se budou vyhlašovat nejlepší tři jezdci, kteří získají poháry Styl cup Hobby Horse club Praha. Jaké další ceny čekají na vítěze se odtajní pod stromečkem Vánočního styl šampionátu.
Bodové ohodnocení je následující:
místo v soutěží - 6b
místo v soutěži - 5b.
místo v soutěži - 4b.
místo v soutěži - 3b.
místo v soutěži - 2b.
každý účastník na 6 a dalším místě získá do tabulky 1b, takže i účastí v závodu je možné získat třeba i rozhodující bod.